Nurkowanie Hurghada

 

Nurkowanie Egipt

Nurkowanie Morze Czerwone

 

MORZE CZERWONE

Morze Czerwone jest morzem śródlądowym i odnogą Oceanu Indyjskiego, a łączy się z nim poprzez cieśninę Bab al-Mandab "wrota lamentu”. Cieślina ta jest bardzo wąska (29 km) i płytka (ok. 300 m). Morze Czerwone ma około 2000 km długości i ponad 300 km szerokości. Środkiem dna Morza Czerwonego przebiega dolina ryftowa, gdzie maksymalna głębokość przekracza 3 km. Morze Czerwone leży w Rowie Wschodnioafrykańskim. Na jego brzegach wyrastalą góry o wysokości dochodzącej 2 500 m nad poziomem morza. W ostatnim okresie epoki lodowcowej, Morze Czerwone zostało odcięte od oceanu i dlatego rozwinęło się tu wiele roślin i zwierząt nie spotykanych nigdzie indziej. Morze Czerwone zawdzięcza swą nazwę gatunkowi alg morskich „oscillatoria erythroea”. Mają one kolor błękitny, ale obumierając przybierają intensywną czerwoną barwę. Morze Czerwone ze wzgledu na swoje połozenie na pograniczu Europy Afryki i Azji od dawna było atrakcyjnym akwenem żeglugowym. Aby ułatwić handel morski już w VII wieku p.n.e Egipcjanie wykopali kanał który miał połączyć Morze Czerwone z Morzem Śródziemnym. Kanał powstał za panowania Nechona II lecz później go zasypano. Dopiero w połowie XIX wieku Francuzi założyli spółkę w celu zbudowania Kanału Sueskiego. Kanał miał połączyć Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym. Kanał oddano do użytku w 1869 r. i jest on do chwili obecnej jedną z najbardziej uczęszczanych dróg wodnych na świecie. Z powodu strategicznego położenia kanału toczyły się o niego zaciekłe walki. W 1882 r. rejon Kanału Sueskiego został opanowany przez Anglików. W 1888 r. została podpisana umowa gwarantującą okrętom wszystkich krajów swobodne przepływanie przez kanał Sueski. W wyniku wojny izraelsko-arabskiej, Kanał Sueski został zablokowany na osiem lat i ponownie otwarto go dla żeglugi dopiero w 1975 r.

MORZE CZERWONE - NURKOWANIE

Egipt, Hurghada, Morze Czerwone zawsze kojarzyło się z nurkowaniem (Hurghada). Największym atutem Morza Czerwonego są przepiękne rafy koralowe. Fauna i flora Morza Czerwonego jest niezwykła. Morze Czerwone ma wązkie połączone z oceanem i dzięki temu rozwinęło się tutaj wiele unikalnych form życia. Wody Morza Czerwonego należą do najczystszych wód w świecie. Morze Czerwone posiada nadzwyczajna przejrzystość wody sięgającą 35-40 metrów. Jest to spowodowane tym że do Morza Czerwonego nie wpływają żadne rzeki, które nanosiłyby osady i substancje organiczne stanowiące pożywienie dla drobnoustrojów. Dodatkowo silne nasłonecznienie oraz wysokie zasolenie (ograniczające wzrost mikroorganizmów) zapewniają znakomitą widoczności pod wodą. Morze Czerwone jest więc niezwykle atrakcyjne dla naukowców i amatorów nurkowania (nurkowanie_Hurghada). Morze Czerwone stało się jednym z najatrakcyjniejszym miejsc do nurkowania na świecie (nurkowanie Hurghada). Nurkowania w Morzu Czerwonym odbywają się praktycznie przez cały rok i przez cał rok prowadzone są kursy_nurkowania. Jednym z głównym centrum sportu nurkowego jest Hurghada. W okolicach Hurghady znajduje się około 50 miejsc do nurkowania i około 50 wraków statków np. na rafie Abu Nuhas czy sławny Thistlegorm zatopiony w 1940 roku.

MORZE CZERWONE - ZASOLENIE, PŁYWY i TEMPERATURA WODY

Morze Czerwone jest jednym z najbardziej zasolonych. Mała cyrkulacja wody pomiędzy Morzem Czerwonym a Oceanem Indyjskim w połączeniu z dużym parowaniem powoduje ze woda w Morzu Czerwonym ma zasolenie ok. 42‰. Morze Czerwone nie jest także zasilane słodką wodą z rzek mogącą zmniejszyć zasolenie. Zasolenie Morza Czerwonego zmienia się z głębokoscią, gdyż bardziej zasolona cięższa woda powierzchniowa (w wyniku parowania) przemieszcza się w niższe warstwy Morza Czerwonego. Cały czas odbywa się cyrkulacja wody pomiędzy Oceanem Indyjskim. Napływająca do Morza Czerwonego mniej zasolona powierzchniowa woda oceaniczna wypiera bardziej zasoloną wodę głebinową. Ten mechanizm reguluje zasolenie Morza Czerwonego.W najgłębszych miejscach w Morzu Czerwonym występują gorące źródła solankowe, gdzie zasolenie dochodzi do 280‰. Z powodu wysokiego zasolenia rybołówstwo na Morzu Czerwonym odgrywa małą rolę. Duża zawartość soli w wodzie powoduje że jest tutaj niewiele smacznych ryb.Morze Czerwone ma wąskie połaczenie z Oceanem Indyjskim dzięki któremu pływy dzienne w środkowej części (okolice Port Sudan) właściwie nie wystepuja, a w skrajnych punktach wynoszą ok. 0,5 metra. Występują natomiast zmiany poziomu wody Morza Czerwonego w zależności od pory roku. W lecie wieją wiatry północne wypychając wodę z Morza Czerwonego do oceanu , a zimą odwrotnie, powodując zmiany poziomu wody wynoszace ok. 1 metr.Temperatura powietrza miastach Egiptu znajduje się w dziale Egipt. Morze Czerwone jest jednym z najciepleszych mórz na świecie. Temperatura wody powierzchniowej w Morzu Czerwonym wynosi latem od 26 (Pn.) do 31 (Pd.) a zimą od 18 (Pn.) do 25 (Pd.). Morze Czerwone jest wielkim akumulatorem energii. Nawet zimą temperatura wody w Morzu Czerwonym nie spada poniżej 20 C gdyż nagrzana latem woda głebinowa miesza się z wodą na powierzchni.

centrum nurkowe Hurghada
kursy nurkowania Hurghada
nurkowanie Hurghada
intro nurkowanie Hurghada
cennik nurkowanie hurghada
hurghada nurkowanie

hurghada nurkowanie

Hurghada nurkowanie

 

 

 

 

nurkowanie Morze Czerwone nurkowanie Morze Czerwone Hurghada Hurghada nurkowanie Morze Czerwone

Hurghada nurkowanie

Hurghada Polskie centrum nurkowe

nurkowanie Hurghada Egipt