nurkowanie hurghada

nurkowanie

Hurghada nurkowanie

Hurghada

Hurghada mapa

 

Nurkowanie Hurghada

 

HURGHADA

Hurghada (Hurgada) w Egipcie to najpopularniejsza miejscowości wypoczynkowych w basenie Morza Czerwonego. Hurghada to nowoczesny kurort Egipski przyciągający amatorów nurkowania. Hurghada oferuje przejrzyste i ciepłe morze ze wspaniałymi rafami koralowymi nie mającymi sobie równych na całym świecie. Piaszczyste Egipskie plaże zachęcają do spokojnego wypoczynku oraz kąpieli słonecznych. W centrum Hurghady można odnaleźć tradycyjne kawiarnie i restauracje. Hurghada jest dogodną bazą wypadową do zwiedzenia Kairu, Luksoru i Asuanu. Hurghadę można podzielić na trzy części rozciągnięte na odcinku ok. 40 km:

Sakala (Hurghada środkowa)

Sakala to nowa część Hurghady rozpoczynająca się na rondzie nieopodal banku Thomas Cook i posterunku policji i ciągnąca się kilka kilometrów do ronda koło supermarketu Abu Ashara. Sakala pełni rolę nowego centrum Hurghady. W tej części Hurghady znajdują się liczne bary , puby i dyskoteki tłumnie odwiedzane przez młodych turystów. Sakala to najlepsze miejsce na zakupu. Na początku i na końcu znajdują się dwa supermarkety w których można kupić podstawowe produkty spożywcze i nie trzeba negocjować cen.

HURGHADA LOTNISKO

Prawie każdy turysta przylatujący do Hurghady w Egipcie jest dwa razy na lotnisku, jak przylatuje do Hurghady i jak z Hurghady wylatuje. Do Hurghady przylatuje co roku ponad 6 milionów turystów, tak więc na lotnisku panuje ciągły tłok. Po lądowaniu na lotnisku w Hurghadzie wszyscy turyści kierowani są do hali przylotów. Tutaj zanim turysta uda się do odprawy paszportowej musi dostać wizę egipską. Uzyskanie wizy egipskiej na lotnisku w Hurghadzie jest bardzo proste, udajemy się do jednego z wielu kantorów wymiany walut znajdujących się na lotnisku (możemy udać się do dowolnego kantoru, gdyż wszystkie sprzedają wizy egipskie a nie tylko te do których ustawia się wielometrowa kolejka), płacimy 25 USD (najlepiej mieć odliczone) i pan wkleja nam wizę egipską do paszportu. Mając wklejoną wizę egipską i wypełnioną kartę przylotu i udajemy się do odprawy paszportowej i pan oficer przybija pieczątkę. Wiza egipska upoważnia do przebywania na terenie Egiptu przez miesiąc od daty wjazdu. Następnie udajemy się do części lotniska zwanej halą bagażową, gdzie odnajdujemy swój bagaż. Następnie rezydent prowadzi całą grupę do autokaru, który rozwozi turystów do ich hoteli w Hurghadzie. Będąc na lotnisku w Hurghadzie można zakupić alkohol w sklepie wolnocłowym (konieczny jest paszport). Alkohol można też kupić w centrum Hurghady w sklepach wolnocłowych (w ciągu 48 godzin od przylotu). W czasie wylotu z Hurghady do domu należy pamiętać, aby nie mieć za dużo nadbagażu, który jest szczegółowo sprawdzany w czasie wylotu z Hurghady a każdy dodatkowy kilogram kosztuje ok. 12 Euro.

HURGHADA POGODA

Hurghada ma klimat zwrotnikowy pustynny o charakterze  suchym, gdzie przez cały rok panuje słoneczna pogoda. Najchłodniejsze miesiące w Hurghadzie to styczeń  i luty, wtedy temperatura powietrza  w dzień wynosi około  + 21 °C , wieczorem +12 °C  a nad ranem spada nawet do 5-7 °C. Temperatura  wody w miesiącach zimowych  w Morzu Czerwonym w okolicach Hurghady jest stałą i wynosi   ok. + 21 °C). W miesiącach zimowych pogoda nie jest najlepsza, zazwyczaj wieje silny wiatr powodujący spore fale na morzu i niosący sporo kurzu pustynnego. Najcieplejsze miesiące w Hurghadzie to lipiec i sierpień  -  temperatura powietrza wynosi około 35 °C (temp. wody około  +28 °C). Odczuwalna temperatura w Hurghadzie jest jednak inna niż w Polsce ze względu na niższą wilgotność powietrza. Od Morza Czerwonego często wieje chłodny wiatr łagodzący wysoką temperaturę. Największy sezon turystyczny w Hurghadzie  trwa od kwietnia do października dzięki korzystnym temperaturom powietrza, umiarkowanym wiatrom oraz ciepłym wodom Morza Czerwonego. Poniżej znajduje się aktualna pogoda w Hurghadzie. Najlepsze warunki do nurkowania w Morzu Czerwonym (Hurghada) panują gdy siła wiatru jest mniejsza niż 20 węzłów i taka jest idealna na nurkowanie Intro.

HURGHADA ZAKUPY I ROZRYWKA

Najlepszym miejscem do zrobienia zakupów w Hurghadzie jest Sakala oraz bazar w dzielnicy Hurghady - Dahar. Ceny w wielu sklepach nie są podawane i cenę trzeba negocjować. Zazwyczaj cena wymieniona przez sprzedawcę jest 2-3 razy wyższa od ostatecznej. Pamiętajmy że Egipcjanie są mistrzami targowania się. Zazwyczaj zapraszają do swoich sklepów, aby zaprezentować towar. Często gdy wydamy w jego sklepie znaczną kwotę pieniędzy sprzedawca zaprasza nas na herbatę. Zakupy należy raczej robić samodzielnie nie kożystając z ulicznych pomocników. Taki "doprowadzacz" musi otrzymać prowizję od sprzedawcy. Sklepy są czynne do późnych godzin nocnych. Egipt jest krajem islamskim i napoje alkoholowe są dostępne tylko w barach, pubach, na dyskotekach oraz sklepach wolnocłowych. W dzielnicy Hurghady Sakala znajdują się popularne bary i dyskoteki odwiedzane masowo przez turystów. Warto też wybrać się wieczorem na teren nowej mariny znajdującej się w północnej części Sakali.

HURGHADA - ZEMSTA FARAONA

Wielu turystów jadących do Egiptu i do  Hurghady  ma problemy z układem pokarmowym. Ta choroba  nazywana jest ”zemstą faraona” i objawia się biegunką, bólami brzucha, wymiotami, a czasami wysoką temperaturą i bólami w kościach. Zemsta Faraona jest spowodowana odmienną florą bakteryjną do której nasz organizm nie jest przygotowany oraz gwałtowną zmiana diety na warzywno owocową. Praktyczne we wszystkich egipskich aptekach można kupić leki na "zemstę faraona". Najbardziej popularnym lekiem jest ANTINAL (egipski  Nifuroxazyd) i ENTOCID, do kupienia w każdej aptece w Hurghadzie kosztujący ok 10 funtów Egipskich (1-2 USD) i można go kupić bez recepty. Dawkowanie pierwsza dawka 2 tabletki i nastepnie po jednej co 6 godzin. W przypadku ostrych dolegliwości najlepiej skontaktować się z lekarzem za pośrednictwem rezydenta.

Co zrobić żeby nie dostać zemsty faraona :

- nie pić wody z kranu , nie pić napojów z lodem, lód jest często robiony  z wody z kranu
- unikać produktów surowych typu sałatki , owoce , soki owocowe i lemoniady podawane  w hotelach
- unikac produktów mlecznych, jogurty, lody itp.
- po każdym posiłku odrobina 50 g czystej wódki kupionej na lotnisku (dla dzieci dobra jest coca cola)
- zjadać produkty pieczone lub gotowane a napoje gorące
- jedz umiarkowanie,

HURGHADA TRANSPORT

Transport na terenie miasta Hurghada zapewniają kursujące co kilka minut białe minibusy (pełne Egipcjan) cena przejazdu (1-2 LE). Oczywiście płacić naleźy dopiero przy wyjściu. Jeżeli podróżujemy busem po dojechaniu do miejsc przesiadkowych należy wysiąść (jak wszyscy) i zmienić busa. Główny punkt przesiadkowy w Hurghadzie znajduje się na północnym rondzie Sakali. Dworzec autobusowy z którego kursują aurobusy do większych miast Egiptu znajduje się w starej części Hurghady - Dahar. Od kilku lat po Hurghadzie jeździ sporo pomarańczowych taksówek mających taksometry które kierowca włącza niechętnie. Najlepiej cenę ustalić z góry. Przejazd z Sakkali (środkowa Hurghada )na Dahar (Hurghada północna ok 5-6 km) nie powinien kosztować więcej niż 20 LE a przejazd z centrum Hurghady do hoteli na pd na oddalonych o 30 km kosztuje ok 40-50 LE .

HURGHADA NURKOWANIE

Egipt i rafy koralowe Morza Czerwonego przyciągają wielbicieli nurkowania. Hurghada dzięki swojemu położeniu posród ok. 50 raf koralowych jest jednym z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. Wysokie zasolenie Morza Czerwonego sprawia, że widoczność pod wodą dochodzi do 40-50 m. W Hurghadzie znajduje się około 200 baz nurkowych więc jest w czym wybierać. Nurkowanie z akwalungiem jest bardzo bezpieczne pod warunkiem przestrzegania pewnych zasad . Przy wyborze bazy nurkowej nie należy kierować się wyłacznie ceną nurkowań, gdyż wiele tanich baz egipskich oferuje niskią jakość usług oszczedzając na serwisie sprzętu czy zatrudnieniu wykfalifikowanego personelu. Przypadki prowadzenia kursu nurkowania przez osobę nie posiadającą zadnych kwalifikacji nie są takie rzadkie. Tu znajduje się więcej informacji o naszym centrum nurkowym w Hurghadzie.

Dahar (Hurghada północna)

Dahar zwanay także Downtown to najstarsza arabska część Hurghady. W tej części hoteli jest mniej i są położone głównie nad morzem. Warto tu przyjechać szczególnie wieczorem i pospacerować uliczkami koniecznie zaglądając na bazar.

Village Road (Hurghada południowa)

Hotelowa Village Road to część Hurghady ciągnącą się na południe na odcinku kilkunastu kilometrów w kierunku Safagi. W tej części Hurghady znajdują się liczne ekskluzywne resorty oraz wiele barów, sklepów i restauracji.

 

centrum nurkowe Hurghada
kursy nurkowania Hurghada
nurkowanie Hurghada
intro nurkowanie Hurghada
cennik nurkowanie hurghada
hurghada nurkowanie

Hurghada Polskie centrum nurkowe

Hurghada Egipt