nurkowanie

nurkowanie hurghada

Hurghada nurkowanie

Hurghada

nurkowanie w Egipcienurkowanie w Egipcie

Hurghada Nurkowanie

Nurkowanie Egipt

Egipt

Nurkowanie w Egipcie

Egipt Hurghada

Egipt nurkowanie

EGIPT

LUDNOŚĆ EGIPTU

EGIPT HISTORIA

EGIPT POGODA

EGIPT KUCHNIA

EGIPT JĘZYK

EGIPT ZAKUPY

EGIPT ZDROWIE

EGIPT OBYCZAJE I RELIGIA

EGIPT ATRAKCJE TURYSTYCZNE

EGIPT WIZA

EGIPT POCZTA, TELEFON, INTERNET, CZAS I ELEKTRYCZNOŚĆ

EGIPT BEZPIECZEŃSTWO

EGIPT PODRÓŻOWANIE

HOTELE W EGIPCIE

 

Egipt (Egypt) dzieli się na cztery regiony : Pustynię Libijską (zachodni Egipt), Pustynię Arabską (wschodni Egipt), dolinę i deltę Nilu (północny Egipt) oraz półwysep Synaj. Od granicy z Libią ciągnie się Pustynia Libijska, zajmująca ponad 60 % powierzchni kraju. Na południu pustyni znajduja sie góry których wysokosc dochodzi do 2000 m n.p.m. Wzdłuż Nilu i Morza Czerwonego rozciąga się kamienista Pustynia Arabska z górami Atbaj dochodzacymi do 2100 m n.p.m. Wzdłuż południowej części wybrzeża Egiptu ciągną się góry przechodzące w Wyżynę Abisyńską. Kanał Sueski łączy Morze Czerwone z Morzem Śródziemnym. Na wschód od kanału i Morza Czerwonego leży półwysep Synaj, pustynny i górzysty, z najwyższym szczytem, Górą Świętej Katarzyny, 2637 m n.p.m. Jedyną stałą rzeką Egiptu jest Nil, którego żyzna dolina o szerokości od 6 do 15 kilometrów ciągnie się na wschód od Pustyni Libijskiej. W górnym Egipcie wybudowano w latach 60 - tych tamę Asuańską dzieki czemu powstał zbiornik - jezioro Nasera.

Cywilizacja Egiptu należy do najstarszych na świecie. Już w 2850 p.n.e. władca Egiptu, Menes, zjednoczył w jedno państwo Dolny i Górny Egipt. Dzieje starożytnego Egiptu dzielone są na Stare Państwo (ok. 2800-2050 p.n.e.), Średnie Państwo (2050-1570, okres rozbudowy) i Nowe Państwo (ok. 1570-1085 p.n.e. rozwój handlu, budowa świątyń w Tebach, Kamak w Luksorze oraz nekropolii w Dolinie Królów) oraz Epokę Późną (ok.1085-332 p.n.e., upadek polityczny Egiptu, okupacja Asyryjska i Perska). W 332 roku p.n.e. Egipt został podbity przez Aleksandra Wielkiego. Następnie pod rządami Ptolemeuszy i kólowej Kleopatry VII (69-30 p.n.e.). W latach (30 p.n.e. - 395 n.e.) Egipt stał jest prowincją rzymską, a później znalazł się w granicach bizancjum. W roku 641 kraj podbili Arabowie wprowadzając islam. W 1517 roku Egipt zostało podbite przez Turków osmańskich. W roku 1805 gubernatorem w Egipcie został Albańczyk Muhammad Ali, który rządził do roku 1849. Zadłużenie Egiptu w bankach spowodowało uzależnienie od Anglii i Francjii. W roku 1869 otwarto Kanał Sueski i odsprzedano egipskie udziałów w kanale Anglikom i ustanowiono francusko-brytyjską kontrole nad finansami kraju. Egipt stał się protektoratem Wielkiej Brytanii. W 1922 r. Egipt uzyskał niepodległość jako monarchia konstytucyjna a królem został Fuadem I. W 1952 roku król Faruk zostaje obalony, a władzę obejmuje generał Muhammad Nagib. W roku 1954 Nagib został obalony przez pułkownika Gamala Abd-el Nasera. W tym czasie Egipt znacjonalizował Kanał Sueski, co spowodowało nieudaną interwencję Wielkiej Brytanii, Francji i Izraela, pragnących odzyskać dawne wpływy. Po tzw. wojnie sześciodniowej z Izraelem, Egipt utracił Synaj. Następcą prezydenta Egiptu Nasera został Anwar es Sadat. W 1979 roku Egipt zawarł układ pokojowy z Izraelem (odzyskał Synaj), co spowodowało dziesięcioletnią izolację Egiptu wśród państw arabskich. W roku 1981 Sadat zginął w wyniku zamachu. Następnie rządy objął prezydent Egiptu Hosni Mubarak.

MIESIĄC

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

KAIR

18

19

22

27

31

33

34

35

33

30

25

22

LUXOR

23

25

30

35

38

42

41

41

39

36

30

25

HURGHADA

23

25

29

33

38

39

40

41

38

34

29

27

ASUAN

22

22

24

26

27

31

32

33

30

28

26

23

Około 90% ludności Egiptu stanowią Chamici, którzy obecnie należą do wielkiej rodziny ludów arabskich. Egipcjanie należą do ludzi pogodnych i mają wspaniałe poczucie humoru. Egipcjanie są bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów i chętnie służą pomocą. W Egipcie jednym z najczęściej słyszanych słów jest bakszisz co oznacza "podziel się swoim majątkiem". Egipcjanie są skorzy do pomocy i za wyświadczenie przysługi należy okazać im wdzięczność, ofiarowując bakszisz. Większość Egipcjan to muzułmanie. Muzułmanie modlą się pięć razy dziennie, a do modlitwy nawołuje muezin z bardzo licznych minaretów. Aby cieszyć sie ciszą , szczególnie nad ranem, raczej nie wybierać hotelu z oknem wychodzącym na minaret. Muzułmanie nie jedzą wieprzowiny oraz nie piją alkoholu. W okresie postu zwanego ramadanem muzułmanin nie je ani nie pije od wschodu do zachodu słońca. Wieczorem zaczyna się wielkie ucztowanie i nadrabianie zaległości z całego dnia. Najbardziej uroczyście obchodzi się 4-dniowemu zakończeniu ramadanu, przypominające nasze powitanie nowego roku. Ubóstwo w Egipcie jest czymś powszechnym. Bycie biednym w Egipcie nie jest czymś wstydliwym. W Egipcie ludzie starsi są obdarzani szacunkiem i do końca swoich dni uczestniczą w życiu rodziny. W Egipcie wystepuje patriarchalny model rodziny. Mężczyzna może mieć kilka żon. Życie towarzyskie kobiet w miejscach publicznych właściwie nie istnieje. Kobiety siedzą w domach i czekają na powrót męża.

Typowe śniadanie Egipcjanina to Foul (fasola w sosie pomidorowym) i Taameja (zmielone mięso fasola i przyprawy). Na lunch można zjeść moloheje (zielona zupa) , mahsi (mielone mięso i ryż zawijane w liście kapusty), tahinę (pasta sezamowa na ostro z czosnkiem i octem) oraz babaganuk (tahina z bakłażanem). Podstawę wszystkich posiłków stanowi chleb pitta, wykonany zazwyczaj z mąki pszennej w kształcie placka pustego w środku. Pitta jest spożywana z sosami, fasolą, mięsem i warzywami. Podstawę mięsnych potraw stanowi baranina, jagnięcina i czasami wołowina oraz mięso kurczaków i gołębi. Godną polecenia specjalnością egipską jest kuszari, będąca mieszaniną makaronu , ryżu, soczewicy z sosem pomidorowym. Powszechny jest kebab i kofta. W Egipcie można znaleźć duzy wybór słodyczy (polecam tradycyjene Egipskie Om Ali) oraz owoców morza. Ceny potraw zależą od tego, gdzie się kupuje. Za to samo mozna zapłacić na straganie 1 LE a w restauracji 10 LE. Egipcjanie piją dużo czarnej herbaty z dodatkiem mięty. Na każdym kroku w Egipcie mozna kupić soki wytwarzane ze świeżych owoców lub trzciny cukrowej. Poziom higieny na straganach jest taczej dość niski dlatego należy uważać. Woda mneralna butelkowana dostępna w calym Egipcie i kosztyje 5 LE za 1,5 litra. Nie należ pić wody z kranu.

W Egipcie językiem urzędowym jest arabski. Dużo osób w Hurghadzie dobrze mówi po angielsku. Mimo tego dobrze jest przyswoić sobie zwroty grzecznościowe w języku arabskim. Pozwala to w bardzo prosty sposób zjednać sobie ludzi i zyskać ich sympatię. Pisownia arabska jest dość skomplikowana i wydaje się pozbawiona reguł. Dodatkowym utrudnieniem jest pisanie od prawej do lewej. Indywidualni turyści powinni przyswoić sobie pisownię arabską cyfr (cyfry są pisane - od lewej do prawej), co jest niezwykle pomocne przy zakupach. Cyfry w zapisie arabskim:

Nurkowanie Hurghada Egipt Kursy nurkowania

Cyfry arabskie (wymowa Egipska): 1 - łahed, 2 - etnin, 3 - telata, 4 - arbaa, 5 - chamsa, 6 - seta, 7 - seba, 8 - temenia, 9 - tesa, 0 - syfr, 10 - aszra, 11-hedaszar, 12 - etnaszar, 13 - talataszar, 14 - arbaataszar, 15 - chamsataszar , 16 - setaszar, 17 - sebaataszar, 18 - temantaszar, 19-tesaataszar, 20 - aszrin, 21 - łahed ła aszrin, 30 - teletin, 40 - arbain, 50 - chamsin, 60 - setin, 70 - sabain, 80 - temenin, 90 - tesein, 100 - meja, 200 - metein , 300 - toltomeja, 1000 - elf.

Praktyczne słówka arabskie (wymowa Egipska): dzień dobry - salam alejkum, do widzenia - masalam, tak - ajła , nie - laa , ok - meszi , dziekuje - szukran, ile to kosztuje ? - bi kam , nie możliwe - misz munken, woda - maja, chleb - aisz, zatrzymaj sie tutaj - ala gam hena , prosto przed siebie - ala tur, czy mówisz po angielsku ? - bitikalem inglizi , nie mówię w jezyku arabskim - mabatkalemsz arabi, jak leci - inta a mi li, dziekuje dobrze - ana ta mem, nie dobrze - misz kłajs, nazywam się - ismi, nie rozumiem - ana misz fahem, czy możesz mi pomóc? - Min fadlak mumkin tisa idnee, ryba - samak, łódź - markib.

Ceny artykułów spożywczych są często uwidocznione przez sprzedawców i podawane po arabsku. Jednak w wielu sklepach nie podaje się cen i zawsze należy się targować. Egipcjanie są mistrzami targowania się. Z reguły zapraszają do swoich straganów, aby tylko obejrzeć ich towar. Gdy kupimy większej ilości towarów bardzo często sprzedawca zaprasza nas na herbatę. Papirusy są najpopularniejszą pamiątką z Egiptu. Uliczni sprzedawcy oferują często fałszywe papirusy wykonane z liści bananowca. Papirusy najbezpieczniej kupować bezpośrednio w warsztatach wytwarzających papirus. Popularne są takze wyroby naczyń z alabastru (choć nieco kosztowne). Popularną pamiątką są fajki wodne. Należy tylko pamietać, aby dokupić do nich tytoń.

Najbardziej znaną atrakcją Egiptu są piramidy. Najstarsza znajdująca się w Sakkarze oraz Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa w Gizie. Najcenniejszymi budowlami sakralnymi są świątynie w Luksorze oraz nekropolie w Dolinie Królów (grobowiec Tutenchamona) i Królowych (grobowiec Nefretete). Ponadto w Aleksandrii wiele zabytków z czasów rzymskich, m.in. amfiteatr, kolumna Pompejusza, katakumby, zatopiony pałac Kleopatry oraz znajdujacy się także pod wodą Lighthouse - jeden z cudów świata (możliwe jest tam nurkowanie). W Kairze koniecznie trzeba koniecznie zobaczyć Muzeum Egipskie. Poza tym jedną z największych atrakcji Egiptu są nurkowania w Morzu Czerwonym w okolicach miejscowości Hurghada , Sharm el Sheik i Dahab. Jedną z największych atrakcji Egiptu jest Morze Czerwone i nurkowanie pośród jego bajecznych rafy koralowych. Z tego powodu do Hurghady każdego tygodnia przylatuje kilka tysięcy turystów nastawionych na nurkowanie. Wręcz trudno sobie wyobrazić żeby być w Hurghadzie w Egipcie i nie zanurkować z akwalungiem. Nie musisz być certyfikowanym nurkiem, aby nurkować możesz uczestniczyć w programie INTRO lub zapuisać się na kurs_nurkowania . Pierwsze nurkowania odbywają się z instruktorem nurkowania, który nie odstępuje Was na krok (nurkowanie Hurghada).

Egipt jest krajem muzułmańskim w związku z tym należy zwrócić uwagę na ubiór. Noszenie poza rejonami turystycznymi krótkich spódnic i strojów plażowych jest niestosowne. Nie wolno fotografować obiektów wojskowych oraz mostów i portów. W czasie Ramadanu niestosowne jest jedzenie (w ciągu dnia) w miejscach publicznych. Sikanie pod murkiem jest niedopuszczalne. W Egipcie dniami urzędowo wolnymi od pracy są piątek, sobota. Egipskie urzędy mogą być także nieczynne w okresie Ramadanu. Sklepy są czynne do północy.

Poczta w Egipcie nie funkcjonuje tak dobrze jak w Polsce. Listy lepiej oddawać bezpośrednio na poczcie. Na terenie Egiptu działają roamingi większości dużych sieci telefonii komórkowej. Do Polski można telefonować z poczty lub z automatów NilePhone. Minuta rozmowy do Polski kosztuje ok. 7 LE. Internet 3-5 LE za godzinę. W Egipcie prąd elektryczny ma 220V i 50 Hz a wtyczki są dwukołkowe rozstaw jak w Polsce. W Egipcie jest 2 godziny później w stosunku do GMT tzn. gdy w Kairze jest południe, to w Warszawie jest 11.00 a w Londynie 10.00. Egipt kilka lat temu zniósł zminę czasu. Egipt jest krajem islamskim więc piątek jest dniem wolnym od pracy i wiele urzędów jest nieczynnych.

Między Polską a Egiptem obowiązuje ruch wizowy. Obywatel Polski może przed przyjazdem do Egiptu ubiegać się o wizę w Ambasadzie Arabskiej Republiki Egiptu w Warszawie (ulica Rakowiecka 19) lub otrzymać ją na lotnisku po opłaceniu 25 USD. Dotyczy to zarówno wiz tranzytowych, jak i pobytowych. Wizy turystyczne wystawiane są na pobyt 30 dniowy. Mniej kłopotliwe i tańsze jest wykupienie wizy na lotnisku w Egipcie.

Egipt należy do krajów dość bezpiecznych. Władze egipskie robią wszystko, by zapewnić turystom jak największe bezpieczeństwo. Stąd bardzo liczne, w miejscach turystycznych posterunki uzbrojonych żołnierzy. Ze względu na zagrożenie ataku terrorystycznego ruch turystyczny jest w niektórych miejscach ograniczony. Do rzadkości natomiast należą kradzieże i napady.

W Egipcie występują spore ograniczenia w ruchu turystycznym dotyczą szczególnie południowej części kraju. Pociągi w Egipcie są po dzielone na trzy klasy: 1 2 i 3 (3 klasa nie ma klimatyzacji i jest zatłoczona). W większości pociągów można kupować posiłki oraz napoje (gorące i zimne). Ceny biletów w porównaniu z Polską są ok 50 % niższe. Kolej Egipska honoruje międzynarodowych legitymacji studenckich ISIC i udziela 50% zniżki!. Podróżowanie autobusami lub minibusami miejskimi jest niezwykle tanie ze wzgledu na niską cene benzyny ok 60 groszy za litr (2006). Przystanki najlepiej rozpoznawać po tłumie oczekujących osób. Bilety sprzedaje zazwyczaj kierowca, a pojazdy można zatrzymywać w dowolnym miejscu. Lokalny przejazd w Hurghadzie kosztuje od 1-2 LE. Autobus dalekosiężny Hurghada - Kair ok 60 LE. Taksówki są bardzo tanie, jeśli tylko potrafisz się targować i znasz obowiązujące ceny. W Hurghadzie za 10 LE można przejechać nawet do 10 km. Cenę za przejazd należy ustalać wcześniej. Od 2001 r. wszedł w życie przepis o obowiązku zapinania pasów przez kierowcę i siedzącego obok niego pasażera. Warto o tym pamiętać, bo kary są bardzo wysokie (ok. 350 LE).

W Egipcie żadne szczepienia nie są wymagane. Jednakże przy dłuższych pobytach zaleca się szczepienia przeciwko żółtaczce typu A i B, tężcowi, błonicy, durowi brzusznemu, febrze oraz malarii. Należy przestrzegać zasad podwyższonej ostrożności i higieny tzn. często myć ręce, pić wodę przegotowaną lub oryginalnie butelkowaną, dokładnie myć owoce i warzywa. Poziom usług medycznych jest bardzo zróżnicowany. Obok drogich przychodni i szpitali o uznanej renomie znajduje się sieć publicznych zakładów opieki zdrowotnej gdzie poziomem usług jest raczej niski. Koszt standardowej wizyty lekarza wynosi 20-40 USD, a koszt jednodniowego pobytu w szpitalu to wydatek 100-300 USD. Brak własnych środków finansowych jest równoznaczny z niemożnością skorzystania z jakiejkolwiek opieki lekarskiej. Wykupienie ubezpieczenia jest wysoce zalecane. W Egipcie wszystkie leki można nabyć bez recepty i są bardzo tanie. Można poradzić sie farmaceuty, który zazwyczaj dobrze mówi po angielsku. Na zatrucia skutkuje polski nifuroxazyd, na miejscu mozna kupić Antinal lub Streptofenikol. Na przeziebienie najlepsza aspiryna (1 LE). Krople do oczu Visine i do uszu (po nurkowaniu) Otocalm. Na poparzenia słoneczne Aloe Vera Pantenol. Aby ustrzec się zatrucia ("zemsty Faraona") unikać potraw surowych (owoce, sałatki) i zawsze kieliszek alkoholu po posiłku.

W Egipcie istnieje bardzo dużo tanich hoteli dla tzw. niskobudżetowych turystów. W hotelach tych warunki są bardzo zróżnicowane. Są dostępne pokoje 10-osobowe (1-3LE/osobę) lub mniejsze, których ceny są różne w różnych miastach. Hurghada nie należy do tanich miejsc. Na Daharze można znaleźć hoteliki klasy turystycznej za ok 50 LE za pokój jednoosobowy. Najtańsze noclegi są na południu Egiptu. Nocleg w Kairze w pokoju 1-osobowy kosztuje 70 LE, a np. w Luksorze za tego typu pokój płaci się tylko 15 LE/osobę.

W Egipcie panuje klimat zwrotnikowy skrajnie suchy, na wybrzeżu morza śródziemnego podzwrotnikowy. Lata są gorące i suche. Zima jest chłodniejsza, zwłaszcza na pustyni. Na wiosnę wieje chamsin, gorący suchy pustynny wiatr. Średnie temperatury w poszczególnych miastach Egiptu zawiera tabela.

 

centrum nurkowe Hurghada
nurkowanie Hurghada
intro nurkowanie Hurghada
cennik nurkowanie hurghada
hurghada nurkowanie

 

 

 

 

 

 

Hurghada Polskie centrum nurkowe

Hurghada Egiptkursy nurkowania Hurghada

 

 

 

 

 

nurkowanie w Egipcie